U okviru 13. sajma zdravlja održat će se i prikaz Dječjeg filmskog i videostvaralaštva u funkciji javnog zdravstva. Festival se održava u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom. Smotra se organizira pod pokroviteljstvo Hrvatskog filmskog saveza. Autor ideje jeste Duško Popović, novinar.
>> više Djecje filmsko videostvaralastvo - projekcije
Filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva - Promjena putem filma
Dojam ili doživljaj je 99% života. Svega 1% našeg životnog sadržaja jest događaj u stvarnosti. Živimo, dakle, sa svojim dojmovima. Uz dojmove osim znanja i predrasuda veliku ulogu našeg unutrašnjeg života su osjećaji. Osjećaj je odnos pojedinca prema okolini i prema samome sebi. Kod dojmova i osjećaja govorimo o unutrašnjoj stvarnosti koja se često kontrolira, uglavnom, zbog straha od iskrene tj. "gole" izloženosti vanjskom svijetu kojega se doživljava neprijateljski a, osim toga, sud o samome sebi obiluje niskim stupnjem samopoštovanja. Među ljudima postoji komunikacija, težnja za objedinjavanjem doživljaja. Nerijetko se osoba nalazi u dvojbi pokazati ili skriti svoje osjećaje. Bez vanjskog izraza unutrašnjeg doživljaja nema komunikacije, a s "odavanjem" sebe gubimo lažni prestiž kojega je većina ljudi izgradila tijekom svojega života. Kompromis je često rješenje; dio se doživljaja skrije, dio se pokaže, a najveći dio se modificira tj. "frizira". Kada iskreni doživljaji ne bi, unatoč kontroli, probijali blokadu daleko bismo bili od razumijevanja svojega sugovornika. Mimika, pokret, odijevanje, način govora, ponašanje i slično izražavaju 93% našeg komunikacijskog sadržaja a riječima pripada samo 7%. Stoga je, za razumijevanje bližnjega, važno dobro poznavanje neverbalne komunikacije. No, smiješak, jedva vidljiv trzaj lica, promjena visine tona ili ritma tijekom govora nije uvijek zamjetljiv. A te se pojave mogu najprimjerenije i trajno zabilježiti kamerom. U kasnijoj se reprodukciji pojedina pojava iz područja neverbalne komunikacije može usporiti ili čak zaustaviti i tada postaje očit iskaz i prikaz dojmova i osjećaja snimljene osobe. Vještina snimatelja jest uočiti i zabilježiti tipičan položaj tijela, namještanje ustiju ili pritajen pogled. To je moguće dobrim poznavanjem povezanosti tijela i osjećaja. Snimatelj se na taj način, tijekom svoje prakse, educira za neverbalnu komunikaciju. Montažer ističe sporne detalje te tako i on uči sebe ali i gledatelje koji prihvaćaju nove spoznaje kroz vizualni i senzacionalistički prikaz novih osjećaja putem, do tada, nepoznatih komunikacijskih kanala. Uz pozitivne emocije važno je prikazati i negativne jer tek kada spoznamo što nismo prepoznat ćemo to što jesmo.
A kako se snimljeni materijali mogu koristiti u terapijske svrhe? Samim izborom tema. Najčešći uzročnik većine poremećaja su stresovi, a stresovi su odgovori na traume. Traume nisu samo općenite. One imaju i osobni karakter. U ovisnosti o razvojnom putu i naučenim opasnostima pojedinac reagira na, za druge, jedva vidljive traume. Pa i sam često nije svjestan što ga je potreslo. Traume, odnosno reakcije na traume-stresovi nakupljaju se i odjednom dovedu i prevedu osobu iz zdravlja u privremeni ili trajni poremećaj zdravlja. Snimak tih "sitnica" kao i jedva vidljivih reakcija pomaže mnogima prepoznavanju traumatskih okolnosti. Njih treba izbjegavati ili ih moramo osvijestiti i time umanjiti njihov učinak.
Klinika za psihološku medicinu KBC Zagreb
Prvi susret pod nazivom Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva održan je 13. srpnja 2007. godine, u sklopu 14. Ljetne škole unapređenja zdravlja u Motovunu, u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza i Hrvatske mreže zdravih gradova. Prikazani su filmovi Pero, OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb, Sara, OŠ Antuna i Stjepana Radića, Gunja, Sa razvedenih obala, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica, Krešo, Centra tehničke kulture, Zaprešić i Mouli moužek Pinky, OŠ Rudeš, Zagreb. Isti je program prikazan i na Motovun Film Festivalu, srpnja 2007. godine, te na Sajmu zdravlja, održanom travnja 2008. godine u Vinkovcima.
Uspjeh prvoga susreta naveo je organizatore i na održavanje drugog susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, koji se odvijao od 28. do 30. lipnja 2008. godine u Motovunu, kao dio službenoga programa 15. Ljetne škole unapređenja zdravlja. Prikazani su filmovi:
Kapljice
Škola animiranog filma Čakovec
(DVD, animirani, 2007, 1 min 53 sek)
Voditelji Edo Lukman, Jaminka Bijelić Ljubić
Vesela storija o tri personificirane kapljice mlijeka, nenametljiva poruka o zdravoj prehrani, samostalan rad jedanaestogodišnje djevojčice
Novi život
OŠ Malešnica, Zagreb
(DVD, dokumentarni, 2007, 7 min 9 sek)
Voditeljica Sanja Bosak
Izbor teme o zagrebačkom kazalištu slijepih već je sam po sebi dobra formula za uspješan i privlačan film o sljepoći kako ju vide djeca
Sretno dijete
OŠ Marije Jurić Zagorke, Filmska družina ZAG, Zagreb
(Mini DV/DV cam, dokumentarni, 2007, 6 min 51 sek)
Voditeljice Melita Horvatek Forjan, Nataša Jakob
Sudbina dječaka Filipa, učenika s posebnim potrebama, viđena ponajviše očima njegove majke
Podgora 210 A
OŠ Janka Leskovara, Pregrada i Autorski studio-ffv, Zagreb
(Mini DV, dokumentarni, 2007, 6 min 30 sek)
Voditelj Milan Bunčić
Socijalno osjetljiva reportaža o samohranoj majci četvoro djece koja se osjeća posve sama, izgubljena i bez pomoći društva u kojem živi
Dečko koji može sve
OŠ Rudeš, Zagreb
(DVD, dokumentarni, 2007, 8 min 33 sek)
Voditeljice Mirjana Jukić, Katica Šarić
Čudesna želja djeteta s invaliditetom za životom, film koji budi vjeru u život i onima kojima je najteže
Križni put
OŠ Rudeš, Zagreb
(VHS, dokumentarni, 2007, 10 min)
Voditeljice Katica Šarić, Mirjana Jukić
Tragična priča o starijem bratu - teškom ovisniku, koju je unutar obitelji, s njegovim i njihovim znanjem i privolom, snimio mlađi brat
Oba su programa prikazana i u sklopu simpozija s međunarodnim sudjelovanjem Štamparova načela i suvremeni zdravstveni izazovi, održanog 3. i 4. listopada 2008. godine na Školi narodnog zdravlja «Andrija Štampar», koja je prihvatila pokroviteljstvo nad održavanjem susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva.
U Hrvatskoj djeluje više od 120 školskih filmskih klubova u osnovnim školama, a svake godine učenici od petih do osmih razreda snime više stotina igranih, dokumentarnih i animiranih filmova odnosno TV-reportaža, s najrazličitijim temama. Zadnjih je nekoliko godina sve više učeničkih radova koji se bave javnozdravstvenim problemima.
U završnoj je fazi pripreme publikacija koja kroz tekstove uglednih javnozdravstvenih i filmskih eksperata govori o važnosti i mogućnostima praktične primjene učeničkih filmova sa javnozdravstvenom tematikom, od prikazivanja studentima medicinskih, filozofskih i edukacijsko-rehabilitacijskih fakulteta do ilustriranja stručnih predavanja.
Treći susret Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva održat će se koncem lipnja 2009. godine, na 16. Ljetnoj školi unapređenja zdravlja u Motovunu.
Na Sajmu zdravlja u Vinkovcima od 24. do 26. travnja 2009. godine bit će prikazan naprijed navedeni program s drugoga susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva i održan okrugli stol o značenju i važnosti poruka dječjeg stvaralaštva u javnozdravstvenom ozračju.
Autor i organizator susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva jeste Duško Popović, novinar. Kontakt: 098 94 34 679, Mandica sanković, kordinatorica 13. sajma zdravlja mob: 098 97 24 054.
|
Medijski pokrovitelji |
Glavni sadržaj | Sajam zdravlja | Foto galerija | Dodatni sadržaj |